تکتا – مقالات, بارکد و انواع آن, بارکد یا رمزمیله یا رمزینه, ریبون و لیبل چیست؟

مقالات

ریبون و لیبل چیست؟

معرفی انواع ریبون و لیبل


ریبون و لیبل چیست؟


ریبون و لیبل از مواد مصرفی دستگاه های لیبل پرینتر می باشند که در رنگ بندی و جنسهای متفاوت موجود است.


از ریبونها جهت چاپ روی انواع برچسبها استفاده می شود که در سایزهای مختلف قابل سفارش است و لیبلها با توجه به نیاز مشتری و طبق سفارش با بهترین جنس و کیفیت چسبندگی و تنوع در رنگ بندی قابل ساخت و ارائه می باشد.


از دستگاه لیبل پرینتر برای چاپ انواع لیبل و برچسب استفاده می شود که با امکانات متنوع جهت چاپ روی لیبل هاست.


از این لیبل ها می توان در تولیدی ها، سردخانه ها،مواد غذایی،دارویی،صنعتی، خودروسازی و ... استفاده کرد که با توجه به محیط مورد استفاده می توان از جنس کاغذی یا پلاستیکی آن جهت درج اطلاعات مورد نظر روی کالا استفاده نمود.


همچنین ریبون ها از نظر شکل ظاهری یکسان می باشد ولیکن با توجه به مواد تشکیل دهنده آن دارای کاربردهای متفاوتی می باشند که این امر موجب اختلاف قیمت آنها نیز می گردد.


ریبون های وکس (Wax Ribbon) : مناسب جهت برچسبهای کاغذی با ماندگاری نسبی که نسبت به سایش و رطوبت حساس می باشند،


ریبون های پریمیوم وکس (Wax Primium Ribbon) : مناسب جهت برچسبهای کاغذی، پی وی سی و متال با ماندگاری بالاتر از ریبون های وکس، که نسبت به سایش و رطوبت دارای مقاومت بیشتری می باشند.


ریبون های وکس رزین(Wax Resin Ribbon) : مناسب جهت برچسبهای کاغذی و متالایز با ماندگاری نسبتا بالا و مقاومت دربرابر سایش و رطوبت .


ریبون های رزین (Resin Ribbon) : مناسب جهت برچسبهای متال و برچسبهای اموال با ماندگاری بالا و مقاوم در برابر سایش و آب و الکل


ریبون Super Resin : اين نوع ريبون برای مصارف خاص بكار ميرود. بيشتر براي چاپ روی ليبل اموال و پی وی سی به كار گرفته می شود و در مقابل شوینده های قوی مقاومت بيشتری دارند.


شرکت تکتا ارائه دهنده انواع لیبل و ریبون با تنوع رنگ و کیفیت چسبندگی بالا، امکان ساخت لیبل با سایزهای خاص و طبق سفارش مشتری را دارد.

بارکد و انواع آن

بارکد چیست؟

به زبان ساده می توان گفت: مجموعه ای از میله ها یا خطوط سیاه رنگی است که معمولاً بر روی زمینه ای سفید چاپ شده و از آن برای شناسایی یک کالا استفاده می شود؛ بدین صورت که بارکد حاوی مشخصات یک کالا در هنگام تولید توسط تولید کننده روی آن نصب می شود. بیشترین کاربرد کنونی بارکد شناسایی کالای خریداری شده و گاهی هم تشخیص قیمت آن است.

به زبان ساده می توان گفت: مجموعه ای از میله ها یا خطوط سیاه رنگی است که معمولاً بر روی زمینه ای سفید چاپ شده و از آن برای شناسایی یک کالا استفاده می شود؛ بدین صورت که بارکد حاوی مشخصات یک کالا در هنگام تولید توسط تولید کننده روی آن نصب می شود. بیشترین کاربرد کنونی بارکد شناسایی کالای خریداری شده و گاهی هم تشخیص قیمت آن است.

در یک تعریف دقیق تر باید گفت: بارکد عبارت است از انتقال داده ها از طریق امواج نوری. بارکد مجموعه ای از خطوط میله ای موازی با عرض های گوناگون (پهن و نازک) است که اندازه هر خط معنا و مفهوم خاصی برای دستگاه بارکدخوان دارد. در حقیقت دستگاه بارکدخوان ماشینی است که اطلاعات را به شکل بصری بر روی صفحه نمایش می دهد.

فواید بارکد دار کردن کالا

در زیر برخی از فواید بارکد کردن محصولات اشاره شده است:

مصونیت بیشتر از خطاپذیری به علت کاهش دخالت نیروی انسانی و وارد نشدن دستی اطلاعات.

دسته بندی دقیق اطلاعات.

سرعت بالا به همراه صحت بیشتر.

دسترسی آسان به اطلاعات واقعی و حقیقی (در جریان روند توزیع و استفاده یک کالا)

امکان گزارش گیری های هوشمند از اطلاعات ثبتشده در سیستم.

امکان انجام تحلیلهای هوشمند با استفاده از ابزار هوشمند تجاری بر روی اطلاعات ذخیره شده در سیستم.

ارزان بودن سیستم بارکد نسبت به سایر سیستم های هوشمند.


انواع بارکد:

بارکدها به دلیل سرعت، دقت و فواید زیاد خود، بسیار پرکاربرد شده اند. با فراگیر شدن استفاده از بارکدها نیاز به ذخیره اطلاعات بیشتر در آن ها بیش از پیش احساس شد.

بنابراین تلاش های زیادی برای امکان افزایش ذخیره اطلاعات در بارکد انجام شد.

راهکارهایی از قبیل افزایش تعداد ارقام بارکد و حتی قرار دادن چند بارکد در کنار یکدیگر (بارکدهای چندتایی) برای ذخیره هر چه بیشتر اطلاعات ارائه شد.

اما مشکل این جا بود که این راهکارها، مشکلاتی نظیر افزایش اندازه ، پیچیدگی در فرآیند خوانش و افزایش قیمت بارکد را در پی داشت و این موضوع از کاربری بارکد می کاست.

برای حل این مشکلات ایده ایجاد بارکدهای دوبعدی مورد توجه قرار گرفت. بارکدهای دوبعدی توانایی ذخیره سازی اطلاعات بیشتر در اندازه کوچک را دارند. انواع مختلفی از بارکدهای دوبعدی وجود دارد که از معروف ترین آنها می توان به QRCode ، PDF 147، Data Matrix و MaxiCode اشاره کرد.

در جدول زیر مقایسه ای از این بارکدها ارائه شده است:

معرفی QRCode

در سال ۱۹۹۴ یک شرکت ژاپنی مبدع نوع تازه ای از بارکد شد که نام QR را برای آن برگزید. بارکدهای QR متشکل از ماتریکسهای دوبعدی هستند. این دو حرف مخفف عبارت « ResponseQuick » به معنی پاسخ سریع است و در واقع اشاره به رمزگشایی سریعی دارد که کدهای آن فراهم می کنند. در حال حاضر این بارکدها متداول ترین نوع درکشور ژاپن هستند و بیش تر گوشی های موبایل ساخت ژاپن توانایی خواندن آن ها را دارند.

ظرفیت داده QR و قابلیت بازیابی

یک بارکد QR معمولی می تواند:


* تا ۷۰۸۹ کاراکتر نومریک،

* تا ۴۲۹۶ کاراکتر آلفانومریک،

* تا ۲۹۵۳ بایت داده باینری،

* و تا ۱۸۱۷ کاراکتر کانا در خود نگه دارد.


این بارکدها در صورت مخدوش شدن هم از ۷ تا ۳۰ درصد قابلیت تصحیح دارند و خوانش و رمزگشایی آن ها دچار مشکل نمی شود

کابردهای QR

این نوع بارکد در ابتدا با هدف استفاده در تولید ماشین های سنگین ابداع شد ولی امروز گستره وسیعی از انواع کاربردها برای آن تعریف شده است. دلیل این استفاده گسترده هم چیزی نیست جز اطلاعات زیادی که QR کدها قادرند در خود دربر بگیرند.

از جمله دیگر کاربردهای QR کدها میتوان به نشان گذاری مسیرها و نقاط درون شهری، درج اطلاعات شخصی بر روی کارت های ویزیت، لینک های مرتبط با خبر در روزنامه ها، اطلاعات مربوط به آثار تاریخی و فرهنگی، ارائه اطلاعات بیش تر درباره تبلیغات بیلبوردها و … اشاره کرد.

بارکد یا رمزمیله یا رمزینه

بارکد یا رمزمیله یا رمزینه نیز می گویند، نوعی نمایش تصویری اطلاعات بر روی سطوح است که اطلاعات آن را می توان توسط ماشین بازخوانی کرد. بارکدهای اولیه اطلاعات را در قالب عرض و فاصله خطوط موازی چاپ شده ذخیره می کردند و به صورت یک دسته از خطوط مستقیم موازی دیده می شدند اما امروزه بارکدها ممکن است بسته به نوع به شکل دو بُعدی، یک دسته نقطه، یک دسته دایره هم مرکز و یا به صورت مخفی شده در تصاویر نیز ظاهر شوند. بارکدها توسط یک پویشگر نوری که دستگاه بارکدخوان نامیده می شود بازخوانی می شوند و اگر در تصاویر مخفی شده باشند توسط نرم افزار خاصی از آن بیرون کشیده می شوند. بارکدها به صورت گسترده ای در پیاده سازی سیستم های جمع آوری خودکار اطلاعات شناسه ها که سرعت و دقت ورود اطلاعات را بالا می برند کاربرد دارند. در حالی که پیش از این قواعد رمزگذاری بارکدها فقط اجازه نمایش اعداد را می داد به کمک نشانه گذاری های جدید می توان از مجموعه حروف بزرگ الفبای انگلیسی تا مجموعه کامل نویسه های ASCII و حتی بیشتر از آن را در یک بارکد گنجاند. نیاز به گنجاندن داده های بیشتر با توجه به محدودیت اندازه بارکدهای اولیه به ظهور رمزهای ماتریسی (نوعی بارکد دوبعدی) انجامید که برخلاف بارکدهای اولیه به جای آن که از دسته ای از میله های متساوی تشکیل شده باشد جدولی متشکل از سلولهای مربع شکل است. بارکد پشته ای سازشی بین بارکد دوبعدی و بارکد میله ای است که نشانه گذاریهای قدیم بارکدهای میله ای را گرفته و در قالبی که اجازه وجود چند ردیف از بارکدهای میله ای را می دهد می گنجاند.

کدهای بین المللی محصول

کدهای بین المللی محصول یا UPC از اولین کاربردهای بارکد در شناسایی محصولات می باشد که برای اولین بار در خرده فروشی ها و فروشگاه های زنجیره ای داخلی آمریکا در اوایل دهه هشتاد مورد استفاده قرار گرفت. این بینش از آن رو شکل گرفت که هزینهٔ ارزیابی دوباره محصولات به نیروی کار بسیار زیاد و همچنین زمان بسیار طولانی نیاز داشت که با به وجود آمدن بارکد زمان کنترل ورودی و خروجی به سرعت تحول یافت و پیشرفت قابل ملاحظه ای یافت. برای همین شش شرکت بزرگ کمیته ای را تشکیل دادند تا برای رفع این مشکل تمهیدی بیندیشد. پس از چند ماه بی حاصل بالاخره کمپانی آی بی ام موفق شد بارکدهای نوع UPC را ارئه دهد که شامل پنج نوع می شد که بجز برآوردن نیازهای آن روز آن سازمانها می توانست به عنوان معیاری بین المللی برای شناسایی کالاها مورد استفاده قرار بگیرد. این پنج بارکد UPC شامل بارکدهای نوع A B C D و E می شد.

آدرس

تهران - جنت آباد مرکزی(بالاتر از همت) - برج اداری تجاری طوبی - پلاک 197 - واحد 601