تب سنج دیجیتالی (تشخیص کرونا Corona Viruse)

تب سنج دیجیتالی لپو مدل LFR30B
(تشخیص کرونا Corona Viruse)

تب سنج غیر تماسی یا دماسنج لیزری جهت اندازه گیری دمای بدن، محیط و اجسام

با این که غالباً شما با لمس کردن پیشانی می‌توانید متوجه بالا رفتن دمای بدن فرد شوید اما فقط به کمک یک ترمومتر یا تب‌سنج می‌توان میزان بالا بودن دمای بدن را تعیین کرد. برای اندازه گیری دمای بدن در هنگام تب از دماسنج های بدن یا تب سنج استفاده می شود. این دماسنج ها دمای بدن را از راه های مختلفی اندازه می گیرند و شما را در سهولت درمان فرد بیمار یاری می کنند. تب، واکنش دفاعی بدن و علامت یک بیماری است و در واقع بیماری به حساب نمی‌آید، تب ممکن است به دلایل مختلف عفونی یا غیرعفونی ایجاد شود و در کودکان می‌تواند علامت بیماری مهمی باشد. درجه حرارت طبیعی بدن هنگامیکه از طریق دهان اندازه گرفته شود،حدود ۳۷ درجه سانتی گراد است.


تب سنج دیجیتالی


طریقه استفاده از تب سنج ها :


از چندین راه درجه تب تعیین می شود که برای هرکدام تب سنج های دیجیتالی ویژه ای موجود است که کار اندازه گیری را آسان تر می کند.

اندازه گیری دما در مقعد یا روش رکتال، این روش قابل اطمینان ترین روش برای خواندن دمای بدن است.

اندازه گیری دما از طریق دهان، روش دهانی برای اطفال کوچکتر از ۵ سال توصیه نمی شود زیرا برای کودکان در این سنین نگه داشتن ترمومتر در زیر زبان برای زمان طولانی سخت است.

اندازه گیری دما در زیر بغل، روش زیر بغل (آگزیلاری) معمولا برای چک کردن دمای بدن نوزادان و اطفال کوچک تر استفاده می شود. دقت این روش از روش رکتال کمتر است. اگر روش آگزیلاری وجود تب را تأیید نکرد اما حس می کنید فرزند شما تب دارد، تب را با روش رکتال اندازه بگیرید.

اندازه گیری دما در شریان تمپورال یا روش پیشانی، اگرچه این روش سریع است اما حتی در زمانیکه روش خواندن درجه حرارت دقیقاً مطابق روش پیشنهادی سازنده است، دمای خوانده شده همیشه کمتر از دمای واقعی است. این روش دقت و اطمینان روش رکتال را ندارد.

تب سنج و دماسنج یکی از ساده‌ترین ابزارهای تشخیص دمای بدن افراد است. تب را می‌توان از طریق نقاط مختلف بدن تشخیص داد و بر اساس دمای آن نقطه مشخص کرد که آیا کسی تب دارد یا خیر. تب سنج و دما سنج‌ بدن کارکرد های گوناگونی دارند. در ادامه به مدل‌های مختلف آنها می‌پردازیم و انواع تب سنج‌های دیجیتالی و لیزری توضیح می‌دهیم.


انواع دماسنج و تب‌سنج


همانطور که گفته شد نقاط مختلف بدن، حرارت بدن را بازگو می‌کنند و به همین دلیل اشکال مختلفی برای اندازه‌ گیری آن طراحی شده است. مثلا برای اندازه ‌گیری تب کودکان تب ‌سنج‌هایی درون گوشی استفاده می‌کنند. زیرا استفاده از آن بسیار راحت است و کودک را اذیت نمی‌کند.

دماسنج جیوه‌ای نسل پیشین دماسنج‌ها هستند. برای استفاده از آن، ابتدا باید ظرف شیشه‌ای دماسنج را کاملا ضدعفونی کرد، سپس، آن را زیر زبان یا زیر بغل قرار داد تا ارتفاع مایع جیوه تغییر کند. پس از گذشت سه دقیقه باید تب سنج جیوه‌ای به صورت افقی نگه داشت تا دمای نهایی بدن را مشخص کند. در حال حاضر استفاده از این دماسنج چندان رایج نیست و جای خود را به ترمومتر طبی دیجیتالی داده است..

تب ‌سنج دیجیتالی بسیار دقیق است. این محصولات علاوه بر نشان دادن دمای بدن، آخرین دمای اعلام شده را نیز ذخیره می‌کنند. نوع پیشرفته‌ی آن صفحه‌ی بزرگی دارد و بدون تماس با پیشانی، دمای بدن را ارزیابی می‌کند. دماسنج دیجیتالی لپو بسیار کم مصرف است و تنها با دو باتری مدت‌ها شارژ خواهد داشت.

از دیگر دماسنج‌های موجود می‌توان به تب‌ سنج نواری، و دماسنج مادون قرمز اشاره کرد.


نکات مهم هنگام خرید تب سنج دیجیتالی ترمو


سرعت تشخیص دما یکی از مهم‌ترین فاکتورهای انتخاب یک دماسنج مفید و کارآمد است. مثلا زمان تشخیص دما در دماسنج جیوه‌ای حدود ۳ دقیقه و در دماسنج دیجیتالی حدود یک دقیقه است. در حالیکه دماسنج مادون قرمز این کار را در یک ثانیه انجام می‌دهد. اگر نیاز دارید میزان تب جمعیت زیادی را بسنجید، بهتر است از دماسنج‌های با صفحه‌ی بزرگ و دارای آلارم استفاده کنید تا تب بالا را به وسیله‌ی بوق گزارش دهد. خاصیت ضد آب بودن و پوشش مناسب برای جلوگیری از ایجاد حساسیت از دیگر فاکتورهایی است که هنگام خرید باید به آن توجه کرد.

تب سنج و دماسنج یکی از ساده‌ترین ابزارهای تشخیص دمای بدن افراد است. تب را می‌توان از طریق نقاط مختلف بدن تشخیص داد و بر اساس دمای آن نقطه مشخص کرد که آیا کسی تب دارد یا خیر. تب سنج و دما سنج‌ بدن کارکرد های گوناگونی دارند.

در حالت عادی دمای بدن ۳۷ درجه‌ی سانتی‌گراد است اما با به وجود آمدن عفونت ممکن است دمای آن تغییر کند و از این مقدار معمول بالاتر رود، این علامت را تب می‌نامند. تب بالاتر از ۴۰ درجه‌ی سانتی‌گراد می‌تواند برای انسان بسیار خطرناک باشد چون در این شرایط عملکرد برخی آنزیم‌ها و پروتئین‌های بدن مختل می‌شود. تب‌سنج LFR30B که توسط شرکت «لپو» (Lepu) طراحی شده، دارای دقت اندازه‌گیری ۰.۳ +/- است. این محصول قابلیت هشدار دمای غیر مجاز را دارد که در صورت بالا بودن دما از حد طبیعی این سیستم به‌ کار می‌افتد. همچنین قابلیت خاموشی خودکار، دماسنج را پس از مدت زمان کوتاهی استفاده نکردن خاموش می‌کند. LFR30B ضد‌آب است، بدین ‌معنی که در صورت کثیف شدن می‌توان آن را شست. با توجه به امکانات ذکر شده، این دستگاه، تب‌سنجی با امکانات مناسب است. این دستگاه می‌تواند آخرین دمای اندازه‌گیری شده را برای مقایسه‌ی تغییرات دمای بدن در خود ذخیره کند. امکانات این محصول به‌اندازه‌ای است که آن را برای مصارف پزشکی، صنعتی و حتی خانگی مناسب ساخته است.

می‌توان گفت تب‌سنج یکی از لوازم اولیه‌ی پزشکی است و جز لوازم کمک‌های اولیه محسوب می‌شود. خصوصاً اگر در خانه کودک کم سن و سال وجود داشته باشد، تب‌سنج می‌تواند هنگام بیماری به والدین کمک کند فرایند بهبودی فرزندشان را زیر نظر داشته باشند یا برای تشخیص بیماری از آن استفاده کنند. تب‌سنج مدل « LFR30B » محصولی از برند «لپو» (Lepu) است که در ابعاد جمع‌وجور و با طراحی ارگونومیک به بازار عرضه شده است. این محصول با قابلیت‌های خوبی که دارد می‌تواند گزینه‌ی مناسبی باشد. این تب‌سنج از نوع دیجیتال است و از اشعه مادون‌قرمز برای اندازه‌گیری دما استفاده می‌کند. قابلیت اندازه‌گیری دمای پیشانی در فاصله‌ ۵ سانتی‌متری یکی از قابلیت‌های این دستگاه است که برای گرفتن تب بیمار بسیار کاربردی است. این تب‌سنج همچنین تنها در یک ثانیه دمای بدن را با دقت ۰.۳ سانتی‌گراد، اندازه‌گیری می‌کند. واحد‌های اندازه‌گیری این تب‌سنج سانتی‌گراد و فارنهایت است. برای این محصول، حافظه لازم برای ذخیره‌سازی ۹۹ نتیجه در نظر گرفته شده است. لازم به ذکر است که منبع تغذیه این دستگاه دو عدد باتری قلمی (AAA) است و دستگاه قابلیت شارژ ندارد.

زمانی که دمای بدن از مقدار طبیعی بیشتر می‌شود و نقطه ثبت دمایی در مغز تغییر می‌کند نشانه تب‌دار شدن بدن است. به دلیل اینکه دمای بالا می‌تواد از رشد و فعالیت بسیاری از میکروب‌ها جلوگیری کند. با وجود مفید بودن تب برای درمان بیماری، اما در صورتی که تب بدن بیش از حد معمول بالا باشد؛ می‌تواند باعث ایجاد نقص در بدن شود. بنابراین تب باید مدام کنترل شود. تب‌سنج‌ها دستگاه‌هایی هستند که می‌توانند میزان دمای بدن را از روش‌های مختلف (دهانی، زیر بغل، مقعد، گوشی و …) مشخص کنند. تب سنج دیجیتالی لپو مدل LFR30B مجهز به مادون قرمز بوده و بدون تماس با بدن از طریق پیشانی دمای بدن را اندازه‎گیری می‎کند. دستگاه پس از روشن شدن و قرار گرفتن در فاصله کمتر از ۵ سانتی‌متر از پیشانی، به راحتی دمای بدن را اندازه‌گیری می‌کند.


نگاهی دقیق تر به تب سنج دیجیتالی لپو مدل LFR30B


همانطور که اشاره کردیم، روش اندازه‌گیری این دستگاه از طریق مادون قرمز و بدون تماس با بدن است. بنابراین برای افرادی که تمایل به استفاده از تب‌سنج از طریق قرار گرفتن در دهان، زیر بغل، گوش و دیگر روش‌هایی که منجر به تماس دستگاه با بدن می‌شود را ندارند، انتخاب ایده‌آلی است. از طرفی سرعت پاسخگویی بسیار سریع آن که با استفاده از قطعات آلمانی در حدود یک ثانیه ارزیابی شده، از دیگر این ویژگی‌های این دستگاه به شمار می‌رود. از قابلیت‌های بارز این مدل از تب سنج برند لپو، آلارم هشدار دهنده آن است. چناچه تب سنج تشخیص دهد دمای بدن شما بیش از ۳۷.۵ درجه سانتی‌گراد است، صدای بیپ به گوشتان خواهد رسید که تب احتمالی را هشدار می‌دهد. هشدار تعویض باتری، ۹۹ جایگاه ذخیره‌سازی، سیستم خاموشی خودکار و تشخیص خودکار بروز خطا در هنگام سنجش از دیگر قابلیت‌های تب سنج لپو است.

اما یکی از دیگر ویژگی‌های خاص این دستگاه می‌توان به کاربردی بودن آن در موارد مختلف اشاره نمود. در واقع مدل LFR30B تب سنج لپو نه تنها برای اندازه‌گیری دمای بدن، بلکه برای اندازه‌گیری محیط، مواد غذایی، دمای روغن در رستوران ها و سایر اشیاء نیز می‌توان استفاده نمود. به عنوان مثال دمای محیط خانه یا شیشه شیر کودک را به راحتی اندازه‌گیری نموده و نمایش می‌دهد.


ویژگی های تب سنج دیجیتالی لپو مدل LFR30B


مجهز به آلارم هشداردهنده در صورت بالاتر بودن دمای بدن از ۳۷.۵ درجه سانتی‌گراد

قابلیت اندازه‌گیری دمای بدن بدون تماس و از طریق پیشانی در فاصله ۵ سانتی‌متر

قابلیت خاموش شدن به صورت اتوماتیک در صورت عدم استفاده

تشخیص خودکار بروز خطا در هنگام سنجش

دارای ۹۹ جایگاه ذخیره‌سازی برای ثبت نتایج

نمایش دما در دو واحد سانتیگراد و فارنهایت

قابلیت اندازه‌گیری دمای اجسام و محیط

مدت زمان پاسخگویی: یک ثانیه

نمایش هشدار تعویض باتری

دارای نور پس زمینه

محتویات : باتری، جعبه حمل و دفترچه راهنما


چطور از تب سنج دیجیتالی لپو استفاده کنیم


پس از قرار دادن باتری در جایگاه آن، با فشار دادن دکمه خاموش / روشن که زیر صفحه نمایش قرار داده شده، دستگاه را روشن کنید.

تب سنج را در فاصله کمتر از ۵ سانتی‌متر به طرف پیشانی بگیرید.

دکمه START را فشار دهید تا دستگاه، دما را اندازه‌گیری کند. هنگامی که صدای بیپ طولانی را بشنوید. سنجش تمام شده است.


لطفا دقت کنید

توصیه می‌شود که سه بار دما را اندازه‌گیری کنید و در موارد زیر بالاترین مورد را مد نظر قرار دهید:


نوزادان

کودکان دارای سیستم ایمنی به خطر افتاده که وجود یا عدم وجود تب عاملی حیاتی است.

هنگامی که کاربر روش استفاده از تب سنج را جهت اولین بار استفاده یاد می‌گیرد تا زمانی که با این دستگاه و روش خواندن دمای یکسان آشنا شود.

دمای خوانده شده بسیار پایین است.

در زمان نوشیدن، خوردن و یا نرمش کردن و بعد از آن دما را نسنجید.

در زمان شیردهی و یا فورا پس از آن دمای بدن را نسنجید.


اثرات روی دمای بدن و ایجاد اختلال در اندازه‌گیری دقیق دما


سوخت و ساز فردی بدن

سن: نوسانات بزرگتر دمای بدن در کودکان بکرات و با سرعت بیشتری رخ می‌دهد. دمای معمول بدن با افزایش سن کاهش می‌یابد.

پوشاک

دمای بیرون

زمان روز: دمای بدن در صبح کمتر است و در طول روز و رو به عصر بیشتر می‌شود.

فعالیت‌ها: فعالیت‌های فیزیکی و تا حدی فعالیت‌های ذهنی دما بدن را افزایش می‌دهند.

هنگامی که دستگاه را از محل نگهداری با محدوده دمای زیر یا بالای 16~40°سانتی گراد (8.60~104°فارنهایت) بیرون می‌آورید، قبل از استفاده آن را حداقل به مدت ۳۰ دقیقه در محدودی دمایی 16 ~40°سانتی گراد (8.60~104°فارنهایت ) قرار دهید.


توصیه می‌شود که همواره دما را در یک محیط اندازه‌گیری کنید زیرا سنجش و دما خوانی بسته به محل‌های مختلف متفاوت است.

تنها زمانی از این دستگاه استفاده کنید که دستورالعمل‌های استفاده را مطالعه و درک کرده اید. لطفا دفترچه راهنما را نگه دارید.

تب سنج و بیمار باید حداقل ۳۰ دقیقه در محیط مورد نظر جهت اندازه‌گیری دما بمانند.

کودکان مجاز به استفاده از این دستگاه نیستند. ابزارهای پزشکی اسباب بازی نیستند.

اگر دستگاه به طور منظم کار نمی‌کند و یا پیغام خطا می‌دهد از آن استفاده نکنید.

این دستگاه ضد ضربه نیست. آن را نیاندازید و در معرض ضربه شدید قرار ندهید.

پس از اتمام طول عمر مفید محصول، آن را در زباله خانگی دور نریزید.

قبل از قرار دادن دستگاه در محل نگهداری، آن را با پارچه تمیز کنید.

اگر از دستگاه به مدت طولانی استفاده نمی‌کنید باتری را بردارید.

برای تمیز کردن دستگاه از تینر و بنزین استفاده نکنید.

قطعات دستگاه را باز نکرده و در آن تغییر ایجاد نکنید.

دستگاه را خم نکنید.

دستگاه را نجوشانید.


ویژگی هایی که باید قبل از خرید تب سنج، آنها را بررسی کنید:


زمان پاسخ : نمایشگر یک ترمومتر دیجیتالی ممکن است بسته به مدل، از ۱۰ ثانیه تا بیش از ۸۰ ثانیه طول بکشد. خواندن ترمومتر مادون قرمز فقط ۱ تا ۳ ثانیه طول می کشد، اما ممکن است دقیق تر از یک تب سنج دیجیتال ارزان قیمت نباشد.

صفحه نمایشگر LCD : یک صفحه نمایش که اعداد را بزرگ نمایش می دهد و در روز و شب قابل استفاده است، انتخابی مناسب است.

آلارم: برخی از مدل ها دارای یک آلارم (صدای بوق) هستند که در زمانی که دما بیش از ۹۹.۵ درجه فارنهایت باشه، به صدا در می آید. مدل های دیگر برای نشان دادن مقدار دما از نمودار های رنگی (سبز، زرد و قرمز) بر روی نمایشگر خود استفاده می کنند.

ایمنی: بعضی از مدل ها دارای جنس و پوشش های محافظتی برای عدم ایجاد آلرژی در کودکان است. در پایان زمان استفاده، دستگاه از دسترسی کودکان دور نگه دارید.

حافظه و خاموشی خودکار: برخی از مدل ها دارای حافظه داخلی هستند که می توان از طریق آن مقدار دما را در طی زمان های مشخص ذخیره و در صورت لزوم بررسی کرد. همچنین برخی دیگر از مدل ها دارای خاموشی خودکار در زمان عدم استفاده هستند.

آدرس

تهران - جنت آباد مرکزی(بالاتر از همت) - برج اداری تجاری طوبی - پلاک 197 - واحد 601